İstanbul Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

İstanbul Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi 

Vajinal akıntı, ergenliğe girilmesi ve üreme fonksiyonunun aktif hâle gelmesiyle birlikte, kadınlarda normal olarak görülen bir salgıdır. Günde 1 ile 4 ml arası kadar vajinal akıntı olması normal ve düzenli bir durum olarak kabul edilir. Ancak, normal bir vajinal akıntı, kokusuz ve renksiz olmalıdır. Enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen, doğal olmayan vajinal akıntılarda ise akıntı rengi sarı, yeşil veya kahverengi olarak karşımıza çıkar. Bu akıntılar genellikle kötü kokulu, yoğun yapılıdır ve vajinada kaşıntı oluşturabilir.

Yazımızın devamında vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için Bosphorus Health Consultancy ’in alanında uzman ve tecrübeli doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nedir?

Vajinal akıntı, ergenlik dönemiyle birlikte görülmeye başlayan şeffaf renkli ve kokusuz bir sıvıdır. Bu akıntının amacı vajinanın içine girebilecek mikrop ve zararlı bakterilere karşı koruma sağlamaktır. Aynı zamanda vajina içerisinde bulunan mikroplar da bu akıntıyla dışarı atılarak vajinanın hijyeni sağlanır. Vajinal ıslaklık vajina hijyeni dışında bir de sağlıklı cinsel hayat için gereklidir. Vajinal akıntı sayesinde vajen içi kayganlaşarak hem cinsel birleşme esnasında hem de yürüme, egzersiz gibi tahrişe açık faaliyetlerde vajinayı sürtünmeye karşı korur.

Bazı durumlarda bakteri ve mikroplar, vajina içerisindeki doğal dengenin bozulmasına sebep olabilir. Bozulan doğal denge ile vajinal enfeksiyonlar oluşabilir. Bu durumda, vajinal akıntının renginde ve kokusunda değişiklikler görülür. Normal kabul edilen kokusuz, şeffaf bir akıntı yerine; sarı, kahverengi yahut yeşil renkte akıntı görülebilir. Ayrıca bu akıntı normalin aksine kötü kokabilir.

Vajinal enfeksiyonlar, yapısal değişiklikle birlikte vajinal kaşıntıya da sebep olur. Cinsel birliktelik esnasında ağrı ya da idrarda yanma hissi de vajinal enfeksiyonların birer belirtisi olabilir.

İstanbul Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı, doğal bir olaydır. Adet döngüsünde, cinsel olarak uyarılmada, hamilelikte veya lohusalıkta renksiz vajinal akıntıların görülmesi normaldir. Cinsel birliktelik, yürüyüş, spor aktiviteleri gibi tahrişe açık faaliyetler esnasında, vajen içinin kayganlaşıp tahriş olmamasını sağlar. Eğer ki vajen içerisindeki doğal denge bozulursa bu akıntı; kötü kokulu, sarı veya yeşil renkli bir hal alabilir. Renk değişikliğiyle birlikte yoğun bir kıvam görülebilir. Bu sağlıksız akıntıya neden olan başlıca etken, bakteri ve mantarların sebep olduğu vajinal enfeksiyonlardır. Vajinal enfeksiyona ortam hazırlayan faktörler ise;

Vajina, menopozdan sonra nemini kaybeder. Bunun sebebi östrejen hormonunun azalmasıdır. Menopozdan sonra yine az miktarda da olsa vajinal akıntı görülmektedir. Bu dönemde de sarı-beyaz akıntı görüldüğü takdirde enfeksiyondan şüphelenilir. Menopozdan sonra enfeksiyon durumu çok yaygındır. Menopozdan sonra vajina çok fazla anti-bakteriyel mukus üretemez ve enfeksiyona açık duruma gelir.

Vajinal Akıntının Belirtileri Nelerdir?

Normal şartlarda doğal karşılanan vajinal akıntı, regl dönemi ve sonrasında da karşımıza çıkabilir. Bu dönemde herhangi bir belirti vermez. Fakat anormal sarı, gri ve yeşil renkli vajinal akıntılar bazı şikayetlere neden olabilir. Bular:

 • Akıntıda güçlü ve kötü koku,
 • Gri renkli vajinal akıntı,
 • Yeşil renkli vajinal akıntı,
 • Sarı renkli vajinal akıntı,
 • Kalın ve süt kesiği dokusu,
 • Vajinal kaşıntı,
 • Vajinada ağrı,
 • Âdet dönemi haricinde görülen vajinal kanama,
 • Akıntıda köpüklü doku,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • İdrar yaparken yanma hissidir.

Bu belirtilerden herhangi birini gözlemlemeniz durumunda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntıyı Önlemek İçin Ne Yapmalıyım?

Vajinal akıntı tedavisinde enfeksiyonun türüne uygun bir tedavi uygulanır. Anti-fungal içerikli ilaçlar, bu rahatsızlığın tedavisinde çok sık kullanılmaktadır. Günlük yaşamda alınan basit önlemler ile vajinal akıntılar engellenebilir. Bunlar;

 • Parfümlü ve alerjen duş ürünlerinden uzak durmak,
 • Vajinal duş yapmamak,
 • Vajina temizliğini önden arkaya doğru yapmak,
 • %100 pamuklu kıyafetler kullanmaya özen göstermek ve çok dar kıyafetlerden uzak durmak vajinal akıntıyı önlemekte oldukça önemlidir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde, bu duruma sebep olan faktörün bulunması önem taşır. Hasta, alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından klinik ortamında muayene edilmesi germektedir.

Hastaya en uygun olan tedavinin tespit edilebilmesi için öncelikle jinekolojik muayene gerçekleştirilir. Bu muayenede, akıntının yapısı ve görülen diğer semptomlar değerlendirilir. Muayenede, vajina ve rahim ağzı kontrol edilerek enfeksiyona neden olan faktör tespit edilir. Hekim uygun görürse daha net bir sonuç elde edebilmek için kültür testlerine ve mikroskobik incelemeye de başvurulabilir.

Vajinal enfeksiyona sebep olan faktör tespit edildikten sonra, bu faktörün türüne göre tedavi belirlenir. Eğer vajinal enfeksiyona sebep olan bakteri ise antibiyotik tedavisine başvurulur. Enfeksiyon vajinal bölge ile sınırlı kalmayıp pelvik enflamatuar hastalığa yol açarsa, iyileşme süreci daha uzun sürebilir. Mantar nedenli vajinal enfeksiyonların tedavisinde, anti-fungal ilaçlar, krem ve jeller kullanılabilir. Doktor vajinal krem ​​reçete ederse, kremi kullanırken tampon kullanılmamalıdır. Çünkü tampon kullanımı kremin emilmesine sebep olduğu için etkisi azalmaktadır. Trichomonas vaginalis mikroorganizması kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde ise metronidazol yahut tinidazol etken maddesi içeren ilaçlar kullanılabilir.

İstanbul Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları 2023

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, hastanın sağlık durumuna ve şikayetlerine göre planlanmaktadır. Bu yüzden vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Bosphorus Health Consultancy’in alanında uzman ve tecrübeli doktorlarından randevu alabilirsiniz.