İstanbul Rahim Sarkması Tedavisi

İstanbul Rahim Sarkması Tedavisi 

Uterus olarak da bilinen rahim, kadınların üreme sistemi ve hormon dengeleri için çok önemli bir organdır. Rahim, doğum sayısı ve ilerleyen yaş gibi faktörler sebebiyle sarkabilir. Bu sarkmanın seviyeleri vardır. Eğer rahimde yaşanan sarkma fazla değilse hasta bu durumdan etkilenmeyebilir. Bazı durumlarda rahim sarkması, hastanın günlük hayatını etkileyecek kadar ciddi boyutlara varabilir. Sarkmanın boyutları, doktorlar tarafından ultrason ve benzeri görüntüleme teknikleri kullanılarak belirlenir. Bazen bunun için jinekolojik muayene bile yeterli olabilmektedir. Daha sonra ise hastanın tecrübe ettiği olumsuz belirtileri önlemek için rahim sarkması tedavisine başlanır.

İstanbul rahim sarkması tedavisi, sarkmanın boyutlarına göre birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Rahimde yaşanan sarkma hastanın günlük hayatını etkilemiyorsa düzenli doktor kontrolü yeterli olabilmektedir. Rahimdeki sarkma git gide büyüyor ise hastanın genel sağlık durumu ve yaşına göre bir tedavi planı hazırlanır. Rahim sarkması tanısı ve tedavisi ancak tıp eğitimi almış doktorlar tarafından yapılabilir. Rahim sarkması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim her ne kadar hareket etmesi zor bir organ olsa da bulunduğu yere sabitlenmiş değildir. Yaş, doğum sayısı ve travmalar gibi sebeplerle sarkabilir. Rahim sarkması ileri boyutlara ulaştığında kasıklarda ve mesanede baskı hissedilebilir. Bu da sırt ağrıları ve idrar kaçırma gibi problemlere sebep olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda sarkma öyle boyutlara ulaşır ki vajinadan (vulvadan) rahmi görebilmek mümkün olur. Rahim sarkmasının ileri boyuta ulaştığı hastalar, günlük hayatlarını etkileyen oldukça rahatsız edici belirtiler deneyimleyebilirler. Bu durumda derhal rahim sarkması tedavisine başlamak gerekebilir. 

Rahim Sarkması Neden Olur?

En çok 35 yaş ve üzeri kadınlarda görülen rahim sarkmasının, birçok ortaya çıkış nedeni olabilir. Tıp dilinde uterus olarak anılan rahim, doğumlar ve travmalar sonucu yıpranabilir. Bu yıpranma ilerleyen yaşla birlikte artabilmektedir. Tüm bunlar gayet doğal süreçlerdir ancak bazı durumlarda bu sarkma diğer organların baskılanmasına ve düzgün çalışamamalarına sebep olabilir. Rahim sarkmasının bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkması bu şekilde gerçekleşir. Detaylı bir doktor muayenesi sırasında rahim sarkmasının kesin nedenleri belirlenebilir. Bu sayede seçilecek olan tedavi yöntemi, hastanın şikayetlerini daha kesin bir şekilde sonlandıracaktır.

Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması, sarkmanın seviyelerine göre farklı belirtilere sebep olabilmektedir. Sarkmanın az olduğu durumlarda kişilerin herhangi bir belirti hissetmemesi de mümkündür. Hastanın yaşı ve doğum yapma sayısı arttıkça sarkmanın boyutu ilerleyebilir. Bu durumda hastanın deneyimleyebileceği rahatsız edici belirtilere;

  • Cinsel birleşme sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi,
  • İdrar kaçırma gibi boşaltım sistemi problemleri,
  • Bağırsak rahatsızlığı ve dışkılama sorunları gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları,
  • Vajinal akıntıda artış,
  • Sırt ve kasık ağrıları,
  • Rahmin vajina ağzından (vulvadan) sarkması gibi örnekler verilebilir.

Rahim sarkması yaşayan kadınlar, doktorları tarafından önerilen tedavi yöntemleri sayesinde yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden kurtulabilirler. Her hastalıkta olduğu gibi, rahim sarkmasının da tedavi edilebilmesi için önce teşhis edilmesi gereklidir. Rahim sarkması teşhisi ancak bir doktor tarafından yapılabilir.

Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim sarkması birçok hastada farklı boyutlarda olabilir. Eğer sarkma fazla değilse düzenli doktor kontrolü ve doktor tarafından önerilen birtakım egzersizlerle hasta, günlük hayatına devam edebilir. Doktorunuz, sizi muayene ettikten sonra hastalığınızın boyutlarına ve etkilerine göre uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Bu süreçte attığı her adımda sizi bilgilendirecek ve sizin düşüncelerinizi de göz önünde bulunduracaktır.

Çoğu zaman hastalar, birtakım yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli egzersiz ile rahim sarkmasını yavaşlatabilmektedir. Sarkmanın ileri boyuta ulaştığı durumlarda farklı tedavi yolları kullanılır. Eğer sarkma çok fazla ve hasta ilerde gebe kalmayı düşünmüyorsa rahmin, kapalı rahim ameliyatı ile alınması sağlanır. Hasta gebe kalmayı planlıyor ise vajinal halka gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bu durumda tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise pelvik dokuların ameliyat ile güçlendirilmesi ve sarkmanın engellenmesidir. Rahim sarkması tedavisi konusunda detaylı bilgi almak için Jino Klinik’ten randevu alabilirsiniz.

İstanbul Rahim Sarkması Ameliyatı Nedir?

İstanbul rahim sarkması tedavisine yönelik kullanılan iki ayrı ameliyat türü vardır. Bunlardan ilki, pelvik dokuların güçlendirilerek rahmin yeniden konumlandırıldığı operasyondur. Gerek yapay dokular gerekse de hastanın vücudundan alınan dokular sayesinde yıpranan pelvik kaslar onarılır. Onarılan dokular sayesinde düzgün bir şekilde desteklenen rahim, sarkmayı bırakır ve böylelikle hasta eski sağlığına kavuşur. Bu tedavi yöntemi genelde gebe kalmayı planlayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Rahim sarkması tedavisinde kullanılan bir diğer ameliyat tekniği ise laparoskopik histerektomidir. Kapalı rahim ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon rahmin ağrısız bir şekilde vücuttan alınmasını sağlar. Rahim sarkmasının ileri boyutlara ulaştığı ve hastanın gebe kalmayı planlamadığı durumlarda kullanılır. Oldukça modern ve kesin bir tedavi yöntemi olan bu operasyon hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Kapalı Rahim Ameliyatı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

İstanbul Rahim Sarkması Tedavisi Fiyatları 2023

Rahim sarkması tedavisinde kullanılan yöntemler sarkmanın boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu tedaviler arasında düzenli doktor takibi ve egzersizler olduğu gibi cerrahi operasyonlar da vardır. Doktorunuz, detaylı bir muayenenin ardından size en uygun tedavi yöntemini kararlaştıracaktır. Tedavi şekilleri değişiklik gösterebildiği için İstanbul rahim sarkması tedavisi fiyatları da hastadan hastaya değişebilir. Tedavi fiyatları ve diğer konular hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; Bosphorus Health Consultancy’ten randevu alabilirsiniz.