Lazerle Vajina Daraltma

İstanbul Lazerle Vajina Daraltma 

Vajina daraltma işlemi kadınların en sık başvurduğu genital estetik operasyonlardan biridir. Lazer teknolojisi kullanılarak yapılan bu uygulama cerrahi bir işlem olmadığı için tercih sebebidir. Bu işlem anestezi gerektirmez, ağrısız, acısız, kısa sürede tamamlanan ve ileri teknolojili bir işlemdir. Bu nedenlerle özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Cinsel uyarımı arttırmak, cinsellikten alınan hazzı arttırmak, orgazma ulaşmayı kolaylaştırmak ve idrar kaçırma sorununu tedavi etmek amaçlarıyla yapılmaktadır. Deforme olmuş genital bölgelerde, sağlıklı bir cinsel hayat için genital estetik operasyonlar son derece önem kazanmıştır.

Yazımızın devamında “lazerle vajina daraltma nedir?”, “vajina neden genişler?” ve “lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. İstanbul lazerle vajina daraltma tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir, Jino Klinik’ten randevu alabilirsiniz.

Lazerle Vajina Daraltma Nedir?

Vajina, kadınlarda rahim ağzından vajen girişine kadar olan bölüme verilen isimdir. Uzunluğu ortalama 8-15 cm’dir ve kas dokusundan oluşur. Normal zamanlarda çapı ortalama 2-3 cm olan vajina, esneyebilen ve genişleyebilen bir yapıdadır. Cinsel uyarılmayla vajina genişleyerek 3-4 cm’e ulaşır. Vajinanın genişliği normal doğum sırasında ise 15 cm’e kadar ulaşabilir.

Cinsellik ve cinsellikten alınan haz insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Vajinanın genişlemesine sebep olabilecek zor doğumlar, iri bebek doğumları, sık cinsel ilişki, doğumda açılan kesiler,  kürtaj, genetik faktörler ve yaş alımı cinsel hazzı ve orgazmı yakından etkiler. Vajina elastik yapısını kaybettiğinde ve genişlediğinde cinsel birliktelik sırasında alınan hazzın düşmesi ve orgazm güçlüğü gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Vajinadaki bu genişleme ve elastikiyet kaybı kadında cinsel açıdan kendisini eksik hissetme, yetersiz görme, utanma ve kendine olan güvenini kaybetme şeklinde psikolojik sorunları doğurabilir. Ayrıca erkek de genişleyen vajinadan dolayı cinsel ilişkiden daha az zevk alır. Vajinayı oluşturan kaslardaki bu tür deformasyonların düzeltilmesi ve vajinanın tekrardan sıkılaştırılmasını sağlamak için yapılan estetik müdahale, vajina daraltma olarak adlandırılır.

Vajina daraltma işlemi, cerrahi yöntemle yapılabildiği gibi lazer yardımıyla da uygulanabilmektedir. Bu işlem sayesinde vajina dokusunun kalitesi artmakta ve dokuların sıkılaştırılması sağlanmaktadır. Lazer uygulaması vajinadaki bağ dokuların güçlenmesini sağlarken, kolajen liflerin de kısalmasına sebep olur. Aslında bu işlem daraltma değil, vajinayı ideal boyutlarına getirmeyi amaçlamaktadır. Yani dar bir vajeni daha da daraltma gibi bir işlem değil, geniş olanı normal boyutlarına getirip cinsel hazzı arttırmaktır.

Vajina Neden Genişler?

Vajina genişlemesi en çok, sık yapılan doğumlar sonrasında görülmektedir. Ayrıca vajina genişlemesine neden olan diğer faktörler arasında:

  • İlerleyen yaş,
  • Zorlu doğumlar ve iri bebek doğumları,
  • Menopoz,
  • Sık cinsel ilişkiler,
  • Kürtaj, düşük, sayıca fazla jinekolojik muayeneler,
  • Sigara kullanımı,
  • Genetik faktörler yer almaktadır.

Gebelik vajinal genişlemeyi arttırabilen bir başka faktördür. Yani gebelik, sezaryen doğumla sonlansa bile hormonlardan dolayı vajinal genişleme oluşmaktadır.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Vajinadaki bağ dokuların güçsüzleşmesi sonucunda, vajina genişler. Cinsel birleşme esnasında vajina penisi tam olarak saramaz. Bu sarma gerçekleşmediği için hem kadında hem de erkekte cinsel haz alınamaz. Lazerle vajina daraltma işlemi, vajinadaki bağ dokuların daraltılıp sıkılaşmasını ve bu sayede cinsel hayatta yaşanan problemlerin giderilmesini amaçlar.

Lazerle vajina daraltma işlemi, jinekolojik muayenenin gerçekleştirildiği masada, yatar pozisyonda gerçekleştirilir. Yaklaşık 20 dakika gibi bir sürede içerisinde sona erer. Herhangi bir ağrıya sebep olmadığı için anestezi ihtiyacı da duyulmaz. Eğer ki hasta ve hekim uyuşmaya ihtiyaç görürse işlem sırasında hastaya anestezi kremleri veya lokal anestezi uygulanabilir. Hastalarda acı veya ağrı hissi oluşmaz. Vajinada ısı artışı ve hafif bir batma hissedilebilir. İşlem sırasında herhangi bir kesi yapılmadığı için kanama ve enfeksiyon gibi riskler de en aza indirilmiş olur. Uygulama esnasında, vajinal bir prob kullanılarak vajen içi bütünüyle lazer ışınları tarafından taranır. Bu sayede uygulama alanı 360 dereceye genişletilmiş ve vajen içi tamamen işlem görmüş olur.

Lazerle vajina daraltma işlemi sonrasında hastalar hemen günlük hayatlarına dönebilirler. Vajinadaki genişleme miktarına bağlı olarak, seanslara birkaç kez daha devam edilmesi söz konusu olabilir.

Lazerle Vajina Daraltma ve Vajinoplasti Arasındaki Fark Nedir?

İki işlemin de amacı kadında cinsel hazzın ve özgüvenin artmasıdır. Hangi yöntemin kullanılacağına uzman muayenesi ile karar verilebilir.

Lazerle vajinal daraltma, vajinoplasti operasyonlarına göre cerrahi risklerin olmamasından avantajlıdır. Bu işlem eğer ki hastada idrar torbasında sarkma yoksa, idrar kaçırma tedavisi kapsamında da uygulanabilir. Vajinoplasti sırasında vajinanın 5-6 cm’lik arka duvar kısmı daraltılmaktadır. Ayrıca lazerle bu bölgede gençleştirme işlemleri de yapılabilir.

Özellikle normal doğum sonucu vajinasında genişleme problemi olan hastalarda, idrar torbası veya bağırsak sarkması olanlarda, doğumdaki kesi yerlerinin estetik açıdan düzeltilmesi gereken hastalarda vajinoplasti uygulaması yapmak daha uygun olacaktır.

Vajina Daraltmada Lazerle Tedavinin Tekrarlanmasına Gerek Var Mı?

Vajina daraltma işlemlerinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerden biri ve en sık tercih edileni lazerle vajina daraltma yöntemidir. Bu işlem, tek seans ile bitebilecek bir işlem değildir. Vajinadaki genişlemeye bağlı olarak farklı seanslar yapılması gerekir. Genişleyen vajina kaslarına yapılan lazer müdahalesi ile daralma gerçekleşir. Fakat elastik yapıya sahip olan vajina, farklı sebeplere bağlı olarak zamanla tekrar genişleyebilir. Bu gibi vakalarda tekrar lazerle vajina daraltma işlemi yapılarak daralma sağlanabilir. O yüzden, lazerle tedavinin her zaman tekrarlanmasına gerek olmamakla birlikte, ihtiyaç halinde tekrarlanabilmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem esnasında herhangi bir kesi yapılmadığı için uygulama biter bitmez hastalar gündelik aktivitelerine dönebilirler. İşlemden sonraki günlerde herhangi bir istirahat ya da ilaç kullanımı gerekmez. Ancak uzmanlar lazerle vajina daraltma uygulamasından sonra yaklaşık 1 hafta kadar cinsel perhiz önerirler.

Lazerle Vajina Daraltma Fiyatı İstanbul

Vajina daraltma işlemi, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilir. Yöntem türleri tedavi fiyatları üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. İstanbul lazerle vajina daraltma tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir, Bosphorus Health Consultancy’ten randevu alabilirsiniz.