İstanbul Tüp Bebek Tedavisi

İstanbul Tüp Bebek Tedavisi 

Tüp bebek tedavisi, kısırlık gibi sebepler yüzünden gerçekleşemeyen döllenmenin laboratuvar ortamında yapılmasıdır. Çiftlerden en az birinde gebe kalmayı engelleyen veya zorlaştıran rahatsızlıklar bulunabilir. Bu tarz rahatsızlıklara sahip olan çiftler çocuk sahibi olmak istemelerine rağmen bir türlü gebe kalamayabilirler. Tüp bebek tedavisinde, erkek partnerden alınan spermle, kadın partnerden alınan yumurta hücresi laboratuvar ortamında döllenir. Mikroenjeksiyon yöntemiyle yapılan bu işlemde direkt olarak eşlerin; sperm ve yumurta hücreleri kullanılmaktadır. Döllenme işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra oluşan embriyo annenin rahmine yerleştirilir. Tüm bu işlemler en modern tekniklerle ve özenle gerçekleştirilir. İstanbul tüp bebek tedavisi konusunda detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir,Bosphorus Health Consultancy’ten randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, 40 yılı aşkın süredir kısırlık gibi gebe kalmaya engel hastalıkların tedavisinde başarı ile kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde ilk olarak 1989 yılında kullanılmış olan yöntem yıllar boyunca iyice gelişmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Tüp bebek tedavisinin günümüzde kullanılan hali sayesinde her yıl binlerce çift çocuk sahibi olabilmektedir. Çiftler için özel olarak oluşturulan tedavi takvimi sayesinde tüm süreç özenle ve uzmanlıkla yönetilmektedir. Tüp bebek tedavisi sayesinde kısırlığa sebep olan bazı süreçler atlanır. Döllenme işlemi laboratuvar ortamında sağlanarak sağlıklı embriyolar anne rahmine yerleştirilir. Mikroenjeksiyon yöntemiyle yapılan bu işlemde annenin yumurtaları ve babanın spermleri kullanılmaktadır. Başka bireylerden alınan spermler veya yumurta hücreleri kullanılmaz.

İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi tüm dünyada bebek sahibi olmak isteyen çiftler tarafından tercih edilen, gelişmiş bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi iki şekilde gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon İle Tüp Bebek Yöntemi

Tüp bebek tedavisinde gebelik olasılığını arttıran görece daha yeni ve gelişmiş bir yöntemdir. Bu sayede sperm hücreleri direkt olarak yumurta hücrelerine enjekte edilir. Böylelikle düşük hareket kabiliyetli sperm hücreleriyle bile gebelik sağlanabilmektedir. Daha sonra döllenen yumurta özel saklama koşullarında muhafaza edilir. Döllenen yumurta zamanla bölünüp çoğalarak embriyonun erken dönemlerini oluşturur. Tedavinin sonraki aşaması ise embriyo transferi denilen işlem ile embriyoyu annenin rahmine yerleştirmektir. Bu işlem oldukça kısa sürmektedir. Hastalar genellikle yarım saat sonra sorunsuz bir şekilde günlük hayatlarına dönebilirler. Gebeliğin başlamasıyla birlikte annenin ve embriyonun durumu düzenli doktor muayeneleriyle kontrol edilir.

Klasik Tüp Bebek Yöntemi

Bu yöntemde de yine anne adayından alınan yumurta hücreleri baba adayından alınan sperm hücreleri ile birleştirir. Bu işlem laboratuvar ortamında gerçekleşir. Mikroenjeksiyon yönteminden farkı sperm hücresinin yumurtanın içine enjekte edilmemesidir. Bu yöntemde yumurta hücresi ile sperm hücreleri aynı kaba yerleştirilir ve kendi kendilerine döllenmeleri beklenir. Süreç boyunca kap düzenli olarak kontrol edilir. Döllenme gerçekleştiyse embriyo yine aynı şekilde anne adayının rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Başarılı bir tüp bebek tedavisi öncelikle iyi yapılmış bir teşhisle başlamaktadır. Kısırlık nedenleri hem annede hem de babada özenle incelenir. Hastaların tüp bebek tedavisine uygunlukları ölçülür. Daha sonrasında ise anne ve baba adayından toplanan bilgiler ışında bir tedavi takvimi hazırlanır. Tedavinin bir sonraki aşaması annenin sağlıklı ve kaliteli yumurtalar üretmesini garanti altına almak için yapılır. Yumurta uyarma olarak anılan bu aşamada çeşitli görüntüleme teknikleri kullanılarak anne adayının yumurtalıkları incelenir. Doktor tarafından uygun görülen ilaçlar yardımıyla yumurtaların sağlıklı gelişimleri sağlanır.

İstanbul tüp bebek tedavisinin bir sonraki aşaması ise gelişimini tamamlayan yumurtaların toplanmasıdır. Bu işleme yumurta toplama işlemi adı verilir. Oldukça ince bir iğne yardımıyla toplanan yumurtalar, babadan alınan sperm hücreleri ile döllenmeye hazırlanır. Döllenme işlemi için genellikle mikroenjeksiyon yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntem sayesinde sperm hücreleri direkt olarak yumurta hücresinin içine enjekte edilmektedir. Böylelikle döllenme işleminin yüksek bir kesinlikte gerçekleşmesi sağlanır. Döllenen yumurta zamanla bölünerek çoğalır ve embriyoya dönüşür. Bu embriyo, embriyo transfer işlemi denilen bir yöntemle anne adayının rahmine yerleştirilir. Embriyo transfer işleminden hemen sonra günlük hayatına dönebilen anne adayı, gebelik boyunca düzenli doktor kontrolü ile takip edilir. Tüp bebek tedavisi İstanbul ve kadın hastalıkları konusunda bilgi almak için Jino Klinik’ten randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kısırlık her on kişiden birini etkileyebilen görece yaygın bir rahatsızlıktır. Doktor muayeneleri yardımıyla kısırlığın altında yatan sebepler belirlenir. Daha sonra ise bu sebepleri ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler başlar.İstanbul kısırlık tedavisi birçok şekilde gerçekleşse de tüp bebek tedavisi bunların arasında en yüksek başarı oranına sahip yöntemdir. Tüp bebek tedavisi;

  • Sperm hücrelerinde var olan ve spermlerin hareketlerini kısıtlayan bazı yapısal bozukluklarda,
  • Meni içerisinde yeterli sperm hücresinin bulunmadığı durumlarda,
  • Bazı kalıtsal hastalıkların doğacak olan çocukta bulunmadığından emin olmak istenilen durumlarda,
  • Yumurtalık rezervinin azaldığı durumlarda sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisinden sonra doktorlar, hastalarına bazı önerilerde bulunacaktır. Bu öneriler arasında; birkaç gün boyunca anne adaylarının duş almamaları, ağır işlerden kaçınmaları ve uygun bir ortamda dinlenmeleri yer almaktadır. Anne adayları fazla efor gerektirmeyen işler yapabilir ve yürüyebilir. Düzenli doktor kontrolü embriyo gelişiminin izlenmesi açısından çok önemlidir. Anne adayları doktor kontrollerini aksatmamalıdır. 

İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2023

İstanbul tüp bebek tedavisi birden fazla yöntemle; süreçleri hastadan hastaya değişebilen bir tedavi yöntemidir. Bu süreçler; doktor muayenesi ve testler sayesinde toplanan bilgiler ışığında planlanırlar. Dolayısıyla tedavi süreci herkeste tam olarak aynı şekilde işlemeyebilir. Bu yüzden İstanbul tüp bebek tedavisi fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Tüp bebek ve diğer kısırlık tedavileri hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir;Bosphorus Health Consultancy’ten randevu alabilirsiniz.