İstanbul HPV – Genital Siğil – Kolposkopi Tedavisi

İstanbul HPV – Genital Siğil – Kolposkopi Tedavisi

Genital siğiller, genelde HPV virüsü nedeniyle genital bölgede oluşan kahverengi kabartılardır. Bu siğil türü kadınlarda da erkeklerde de görülebilmektedir. Fakat erkeklere oranla kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. HPV’nin neden olduğu siğiller çoğu kadını görüntü olarak rahatsız eder. Genital siğillerin sayısı ve büyüklüğüne göre bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Siğillerin yapısına göre yakma ya da cerrahi yöntem tercih edilebilir. HPV’den ve sebep olduğu siğillerden korunabilmek için cinsel birleşme esnasında korunmanın önemi unutulmamalıdır.

Yazımızın devamında HPV, genital siğil ve kolposkopi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. HPV, genital siğil ve kolposkopi İstanbul tedavisi için Bosphorus Health Consultancy’in alanında uzman ve tecrübeli doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller, genital bölgede tek ya da grup şeklinde kendini gösteren, rahatsız edici kahverengi ve koyu ten rengindeki kabartılardır. Bu siğillerin en yaygın sebebi HPV diye adlandırılan Human Papilloma Virüs’tür. HPV virüsünün bazı türleri rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilir, genital siğile sebep olan HPV tiplerinin  rahim ağzı kanseriyle bir bağlantısı yoktur. Fakat yine de bu siğiller kontrol altında olmalıdır. Genital siğiller sağlık açısından olduğu kadar kadınlarımızı estetik açıdan da rahatsız eder. Bundan dolayı siğillerin tedavi edilmesi ve hastanın HPV ile ilgili bilgilendirilmesi önemlidir.

HPV Nedir?

HPV, Human Papilloma Virüs kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasından oluşmuş, cinsel yolla bulaşan ve genital bölgede siğillere sebep olan bir virüstür. Kadınlarda çok sık vajinal siğile neden olan bu virüs vajina dokularının değişmesine ve çoğalarak vajen girişini kapatmasına sebep olabilir. HPV’nin çok fazla türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yüksek risk grubunda olup kanser yapabilmektedir. Bazıları ise düşük risk grubunda kabul edilir.

HPV Tipleri Nelerdir?

HPV’nin 200’e yakın tipi vardı. Bazı tipleri genital siğillere yol açarken, bazı tipleri ise kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi yüksek riskli hastalıklara neden olabilir. HPV türleri içerisinde 14 civarında kanser riski yüksek tip bulunurken düşük riskli tip sayısı ise 20’dir.

En yüksek riskli tipler: Tip 16, Tip 18, Tip 31, Tip 45.

Yüksek riskli tipler: Tip 33, Tip 35, Tip 39, Tip 51, Tip 52, Tip 56, Tip 58, Tip 59, Tip 68, Tip 73, Tip 82.

Olası yüksek riskli tipler: Tip 26, Tip 53, Tip 66.

Düşük riskli tipler: Tip 6, Tip 11, Tip 32, Tip 40, Tip 42, Tip 44, Tip 54, Tip 55, Tip 61, Tip 62, Tip 64, Tip 71, Tip 72, Tip 74, Tip 81, Tip 83, Tip 84, Tip 87, Tip 89 ve Tip 91.

HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 en sık genital siğile sebep olan tiplerdir. Ancak, bunların dışında 40’a yakın genital siğil yapan HPV virüsü bulunmaktadır.

Genital Siğil ve HPV Kimlerde Görülür?

HPV, çok yaygın görülen bir virüs çeşididir. Neredeyse 100 kişiden 60’ında bu virüs bulunmaktadır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için aktif cinsel hayatı olan herkes HPV riski taşımaktadır. Ancak buna rağmen bazı durumlarda virüsü kapma riski daha da artabilir. Bu faktörler;

 • Çok sık partner değiştirmek,
 • Prezervatifsiz cinsel ilişkiye girmek,
 • Erken yaşta cinsel ilişkiye girmek,
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması gibi sebeplerdir.

HPV – Genital Siğiller Neden Olur?

Cinsel yola bulaşan HPV virüsü genital siğile sebep olmayabilir. HPV virüsü bulaşan birçok hastada, çok uzun zaman herhangi bir belirti yahut genital siğil görülmediği saptanmıştır. Eğer güçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa vücut virüsü etkisiz hale getirebilir. Bu nedenle, bağışıklık sistemi düşük olan yahut durumu kötüleştirici başka rahatsızlıkları olan bireylerde genital siğillerin oluşması daha olasıdır. Ayrıca yaş da HPV virüsüne yakalanma oranını etkileyen etmenlerden biridir. Kadınlarda 20 ile 24 yaş arası, erkeklerde ise 25 ile 29 yaş arası grupta HPV virüsü görülme oranları daha fazladır. Yaş ilerledikçe her iki cinsiyette de HPV virüsü riski düşmektedir.

HPV – Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerin yapısı ve sayısına göre farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. En sık kullanılan 4 farklı yöntem vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

 • Medikal kremler kullanılarak siğil dokusu ortadan kaldırılabilir.
 • Kriyoterapi denilen bir yöntemle, sıvı nitrojen yardımıyla siğil dondurularak yok edilebilir.
 • Lokal anestezi altında elektrik akımı uygulaması sonucu siğiller yakılarak tedavi edilebilir.
 • Cerrahi müdahale ile genital bölge siğillerden temizlenebilir.

HPV cinsel yolla buluşan bir virüs olduğu için onunla ilgili bilgi sahibi olup cinsel birleşme sırasında korunmak, genital siğil oluşumunu engellemede en kayda değer yöntemlerden biridir. HPV’nin aşısı vardır, bu aşı yapıldığı takdirde genital siğillere ve kansere karşı koruma sağlanabilir. HPV aşısı, 9-24 yaş aralığındaki herkese uygulanabilmektedir. 24-45 yaş arası yetişkinlerde ise daha önceden HPV virüsü ile karşılaşılmamış olunması şartıyla aşı uygulanabilir. HPV virüsünden korunarak genital siğillere karşı da koruma sağlanabilir.

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, rahim ağzının detaylı incelenmesi gereken durumlarda kullanılan bir uygulamadır. Rahim ağzından elde edilen görüntüler 15-40 kat arası büyütülür ve buradaki lezyonlar detaylı olarak incelenir. Böylece kolposkopi bulguları doğru olarak değerlendirilip erken başlangıçlı bir rahim ağzı kanserinin tespiti ve tedavisi yapılabilir.

Kolposkopi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 • Anormal smear sonucunda,
 • Yüksek riskli HPV varlığında,
 • İlişki sonrası kanama durumunda,
 • Kanlı vajinal akıntı mevcutsa,
 • Sürekli yetersiz smear geliyorsa,
 • Tedaviye rağmen smear sonuçlarında sürekli inflamatuar hücre görülmesi,
 • Çıplak gözle serviks-vajen kanseri şüphesi varsa,
 • Vulvar veya vajinal kanser/kanser öncüsü lezyon varlığında,
 • CIN öykülü hastada takip amaçlı kolposkopi yapılabilir.

İstanbul HPV – Genital Siğil – Kolposkopi Tedavisi Fiyatları

HPV – Genital Siğil – Kolposkopi tedavisi İstanbul’da, uygulanabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. HPV-genital siğil tedavisi mutlaka alanında uzman, tecrübeli bir doktor tarafından planlanmalıdır. Planlama sürecinde hastanın genel sağlık durumu da dikkate alınır. Bu sebeple, HPV – Genital Siğil tedavisi fiyatları kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul HPV – Genital Siğil tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Bosphorus Health Consultancy’in alanında uzman ve tecrübeli doktorlarından randevu alabilirsiniz.