Dolgu- Botox – PRP – Mezoterapi Uygulamaları

İstanbul Dolgu- Botox – PRP – Mezoterapi Uygulamaları 

Dolgu, PRP, Botox ve Mezoterapi, genital estetik uygulamalarında kullanılan tekniklerdir. Bu uygulamalar, kozmetik jinekolojinin özel bir alanıdır. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan estetik uygulamaları kadınların vazgeçilmezi olmuş durumda. Genital estetik uygulamaları ise kadınların daha kaliteli bir cinsel hayata ulaşmak için başvurduğu operasyonlardır. Bu operasyonlar çoğunlukla belirli bölgelerdeki deforme olmuş dokuların yenilenmesinde kullanılmaktadır. Vajinada genetik olarak var olan veya zamanla oluşan şekil bozuklukları, kadınların cinsel hayatını sekteye uğratabilir. Başvurulan estetik müdahaleler, mevcut şekil bozukluklarını giderip alınan cinsel hazzı da arttırmaya yöneliktir. Bu sayede kişinin psikolojisi üzerinde yıpratıcı rol oynayan faktörler ortadan kalkmış olur. Özgüvenli ve mutlu bir cinsel hayatın kapısı açılmış olur.

Yazımızın devamında Dolgu, Botox, PRP, ve Mezoterapi Uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul Dolgu, Botox, PRP, ve Mezoterapi Uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçebilir, Jino klinik’ten randevu alabilirsiniz.  

Dolgu Nedir?

Hacim veren maddelere dolgu denmektedir ve yaş alımı ile beraber sıklıkla yüz bölgesinde karşılaşılan hacim sorunlarının ve derinleşen kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanır. Dolgu uygulaması genital bölgede de kullanılmaktadır.

Tüm cilt dokusunda olduğu gibi yaşla birlikte genital bölgede de kırışıklık, deride incelme, sarkma ve çöküntü gibi problemler gözlenebilmektedir. Bu problemlerin ortadan kaldırılması ve bölgesel dokuların hacim kazanması amacıyla genital bölgedeki dudaklara dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Genital bölgeye dolgu enjeksiyonu, özellikle son yıllarda en çok tercih edilen uygulamalardan biridir.

Yaşlanan hücreler yüzünden genital bölgedeki dudakları oluşturan cilt katmanları sıkılığını kaybetmekte, bu da sarkmalara ve kırışıklıklara yol açmaktadır. Bu durumun oluşmasına zemin hazırlayan en önemli faktör kişinin genetik açıdan dayanıksız bir kolajen bağ dokusuna sahip olmasıdır. Genetik faktörler dışında sigara kullanımı, alkol tüketimi, çeşitli cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonunun yol açtığı kronik kaşıntılar, hızlı kilo alıp-kaybetme, tahriş, yaş alımı ve menopoz gibi etkenler de genital bölgedeki dudakların sarkmasına sebep olabilir. Bu bölgeye yapılan dolgu enjeksiyonları ile cilt sıkılığının geri kazandırılması ve tüm sarkmaların giderilmesi amaçlanmaktadır. Genital bölge dolgusu dış genital bölgenin daha düzgün, gergin ve parlak görünmesi amacıyla yapılır.

Genital Bölge Dolgusu Nasıl Yapılır?

Genital bölgede yer alan dudaklara dolgu enjeksiyonu iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir:

1) Hyaluronik asit enjeksiyonu: Hyaluronik asit içeren dolgu malzemesi her iki dudak içine de uygulanarak dudakların hacim kazanması sağlanır. Bu dolgu çeşidi, steril muayenehane şartlarında, lokal anestezi altında gerçekleştirilen son derece kolay bir uygulamadır. Hyaluronik asit dolgusu yaklaşık 6 ay ila 1 yıl arası kalıcılığını korumaktadır.

2) Yağ enjeksiyonu: Genital bölgeye yağ enjeksiyonu işleminde vücudun farklı bölgelerinden liposuction işlemi ile alınan yağ dokuları, cilt katmanlarının inceldiği genital bölge alanlarına enjekte edilmekte böylece çökük bir görüntüye sahip olan bu kısımlara hacim kazandırılmaktadır. Genital bölgeye yağ enjeksiyonları 6 ay içinde %50 oranında erir, bu sebeple başlangıçta yüksek dozlarda enjekte edilmesi önerilir. Daha sonrasında kalan yağ dokusu uzun yıllarca gider.

Botox Nedir?

Botoks, estetik uygulamalar başta olmak üzere pek çok tıbbi tedavi süreçlerinde uygulanan, özellikle terleme tedavisi ve yüz kırışıklıklarının giderilmesi alanında faydaları kanıtlanmış bir uygulamadır. Botoks esasen Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir ekzotoksindir. Yüz bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde sıklıkla tercih edilen son derece güvenilir ve pratik bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonu vücuttaki tüm kaslara değil sadece enjekte edildiği bölgedeki kaslara etki eder ve bu bölgedeki sinir uçlarında iletimi durdurur. Bu sayede sinir-kas veya sinir-ter bezi arasındaki elektriksel iletim geçici bir süreliğine engellenmiş olur.

Botoks tarihte ilk kez blefarospazm, göz tembelliği ve servikal distoni rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanmıştır. Sonrasında ise yüzdeki kaş çatma kaynaklı kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Kaslara etki eden botox, son zamanlarda kadın hastalıkları ve doğum alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kadınlar için önemli bir sorun olan vajinismusun tedavisinde kullanılmaktadır.

Vajinismus tedavisinde, rahatsızlığa neden olan sorunlar psikolojik ise psiko-seksüel terapi uygulanmaktadır. Fakat bu tedaviyi destekleyici bir tedavi şekli olarak vajinal botoks, son dönemlerde uygulanmaya başlanmıştır ve psikolojik tedavi sürecinin yanı sıra fiziki olarak da bu bölgedeki kasları rahatlatarak tedaviye olumlu katkılar sağlamaktadır.

Botoks uygulamasıyla genital bölgedeki kasların sinir uçları bloke edilerek bu kasların gevşemesi amaçlanmaktadır. Pelvik taban kaslarına yapılan botoks enjeksiyonu sayesinde bu bölgedeki kaslar kasılmadan penisin vajene girişi sağlanmakta ve bu sayede ağrı hissinde azalma olması hedeflenmektedir.

PRP Nedir?

PRP; “PLATELET RICH PLAZMA” literatürde trombosit açısından zenginleştirilmiş kan plazması enjeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. PRP uygulamasında kişiden az miktarda kan alınarak santrifüj işlemi sayesinde ayrıştırılır ve kanın trombosit yönünden zengin plazma kısmı kişiye tekrar enjekte edilir. PRP tedavisi tüm dünyada sıkça tercih edilen bir uygulamadır ve FDA onaylıdır.

Trombositler yapısında büyüme faktörü bulunduran, vücuttaki hasar görmüş dokuların onarım sürecinde görev alan hücrelerdir. Hasar gören doku kısımlarına kan yoluyla taşınarak bu dokuların onarımını başlatırlar. PRP uygulaması sayesinde hasar gören dokulara kanın ulaştırabileceğinden çok daha fazla sayıda trombosit hücresi ulaştırılır. Bu sayede hasar gören dokuların onarım süreci hızlı ve etkili bir şekilde başlatılmış olur. PRP uygulaması son yıllarda  genital estetik alanında da kullanılmaya başlanmıştır.

Genital PRP uygulamasında, trombosit açısından zengin plazma hem iç hem de dış genital bölgeye enjekte edilir. Vajinanın iç veya dış kısmına da PRP uygulaması yapılabilir. PRP enjeksiyonu, dış genital bölgeyi gençleştirerek düz bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Ayrıca, renk koyulaşması, çöküntü ve kırışıklık gibi problemleri ortadan kaldırarak bu bölgeye hacim ve parlaklık kazandırır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi bitki özü, vitamin, hematopoietik ve çeşitli bioaktif ürün içeren bir karışımın cilt ve cilt altına küçük iğneler yardımıyla enjekte edilmesidir. Mezoterapi kelimesi bir tedavi yöntemini tanımlamaz, sadece ilacın verilme yöntemini ifade eder. Mezoterapinin kelime anlamı “meso” orta ve “terapi” tedavi kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkar. Mezoterapi “orta deri tedavisi” demektir. Günümüzde mezoterapi yüzü gençleştirmek ve yüzde lifting etkisi yaratmak amacıyla uygulanmaktadır. Son yıllarda mezoterapi genital estetik için de tercih edilen bir uygulama olmuştur. Genital bölgeye uygulanan mezoterapi tedavisi sonrasında mezoterapinin cilt yaşlanmasını geciktirdiği ve genital bölgedeki kırışıklıklar üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Ayrıca mezoterapi tedavisi sayesinde deri altı dokuda dolgunluk yaratılır.

Her mezoterapi seansı, özel karışımın sorunlu bölgeye özgü çok küçük iğneler yardımıyla, özel bir teknik eşliğinde uygulanarak enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Bölgedeki problemin seviyesinde göre fazla sayıda enjeksiyon yapmak gerekebilir. Bunun için farklı teknikler mevcuttur:

  • Noktasal: Cilde dik olarak 0,02 ila 0,05 ml karışım, 4 mm derinliğe 1-2 cm aralıklarla enjekte edilir.
  • Nappage (kapsayan): 4mm’lik iğne ile daha yüzeyel (2 mm) enjeksiyon cilt ile 45 derecelik açı korunarak gerçekleştirilir. Mezoterapi uygulanan her bölgeye bir damla solüsyon verilir.
  • Epidemik: En yüzeysel tekniktir. Derideki bazal tabaka aşılmadan, sadece 1 mm derinliğe 1 cm aralıklarla enjekte edilir.

İstanbul Dolgu- Botox – PRP – Mezoterapi Uygulamaları Fiyatları 2023

Dolgu, Botox, PRP ve Mezoterapi Uygulamaları fiyatları da oldukça geniş bir aralıkta karşımıza çıkabilir. Öncelikle alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvurulmalıdır. Hastanın muayene edilmesinden ve şikayetlerinin dinlenmesinden sonra kişiye özel tedavi seçenekleri değerlendirilir. İstanbul Dolgu, Botox, PRP, ve Mezoterapi uygulamaları fiyatları için kliniğimizle iletişime geçebilir, Bosphorus Health Consultancy’ten randevu alabilirsiniz.